Nowy serwis

emFiszki.pl

zapraszamy.
Jesteś tutaj: Strona główna > Matura > Prezentacja maturalna - porady i przykłady

Prezentacja maturalna - porady i przykłady

Kilka rad od pedagoga

REKLAMA


------------------------------------------------------------------------------------------

Pamiętaj, że najlepsza prezentacja to ta, którą napisałeś/aś sam/a. Nic nie zastąpi Twojej pracy, twoich sformułowań i języka. Wzoruj się, popatrz jak prezentację wykonali inni, lecz przygotuj ją samodzielnie. Nauczyciel z pewnością dostrzeże różnicę w wypowiedzi własnej i cudzej (przede wszystkim zdradza was język, gramatyka, sposób budowania zdań, sposób argumentowania itp.). Korzystaj więc rozumnie z podanych przykładów.


Bibliografia

Podane bibliografie są sprawdzone, strony istniejące. Niemniej każdy powinien sięgnąć po bibliografię przedmiotu! Jako nauczyciele, znamy te teksty, wiemy co w nich jest napisane, często pytamy o ich treść. Przeczytaj więc, pomyśl, co mógłbyś wykorzystać z bibliografii przedmiotu odpowiadając na nasze pytania.

Uwaga: Prawidłowy zapis bibliograficzny nie zawiera nr ISBN, czy też kodów kreskowych książki, stąd nie są one podane w niniejszych bibliografiach. Co do wydawnictwa, kwestia jest dyskusyjna - niemniej i one zostały tutaj pominięte, jak i pomija się je w fachowych publikacjach. Jeśli masz wątpliwości jak wygląda prawidłowa bibliografia zajrzyj do własnego podręcznika - z pewnością znajdziesz jej przykład na końcu podręcznika.


Problematyka

Przeczytaj także problematykę omawianych utworów, czyli literatury przedmiotu. To z niej najczęściej pytamy! Z kolei z treści utworu pytamy dopiero wtedy, gdy uczeń się pogubi lub gdy zasygnalizuje, że utworu nie zna.

Uwaga: jeśli w swojej prezentacji używasz wyrazów obcego pochodzenia, pojęć etc. - sprawdź co one znaczą. Jeśli przytaczasz jakieś nazwiska, np. filozofów, przeczytaj o nich. Choćby z ciekawości będziemy chcieli się dowiedzieć, co na ich temat uważasz, dlaczego ich przywołałeś.


Czas prezentacji

15 minut swojej wypowiedzi na maturze należy dobrze rozplanować (jeśli przyjmiemy, że budujemy swą prezentację na 4 utworach - zalecane - to na każdy z nich przypadnie po 3 minuty, a na wstęp i wnioski pozostanie po 1,5 minuty). Prezentacja powinna być przemyślana, argumenty odpowiednio dobrane. Ponadto prezentacja powinna być "odpowiednio wypowiedziana" - nie należy uczyć się na pamięć, lecz przekazywać ją w sposób żywy i interesujący.

Ile stron ma prezentacja, którą przedstawia się przez 15 minut? Około 3-4 (czcionka 12, interlinia). Niemniej - każdy z Was mówi inaczej - przećwicz więc w domu swoją wypowiedź.


Długość wypowiedzi

Niektóre spośród przygotowanych prezentacji są znacznie dłuższe. Dlaczego? Po to, abyś mógł wybrać to, co jest najbardziej interesujące dla Ciebie, czy też najbardziej wartościowe. Część tekstu może przydać ci się także gdy będziesz odpowiadał na zadane pytania podczas egzaminu.


Sposób odpowiadania

Pamiętaj, to nie dzięki wygłoszeniu prezentacji zdasz maturę ustną, lecz dzięki odpowiedziom, których udzielisz później. Poproś, aby cię ktoś przepytał z problematyki twojej pracy. Niech taka osoba oceni nie tylko to, co mówisz, lecz także to, w jaki sposób się wypowiadasz.

Powodzenia!

Prezentowane w tym dziale prezentacje są przykładowymi.


Apokalipsa św. Jana jako inspiracja literacka w XX wieku

Apokalipsa św. Jana jako inspiracja literacka

Odwołując się do wybranych dzieł omów różne sposoby widzenia wsi w literaturze

Twórcza i destrukcyjna siła miłości w życiu człowieka. Omów na przykładach filmowych i literackich

Patriotyczne postawy Polaków w literaturze - prezentacja maturalna

Autorką jest mgr Katarzyna Sikora

Związki frazeologiczne języka potocznego>

ARKUSZE MATURALNE


Testy maturalne z matematyki - Sprawdź jak wyglądała matura z matematyki w latach poprzednich

Matematyka 2010 - przykładowe testy maturalne z matematyki 2010.

Słownik matematyczny - pigułki wiedzy, czyli definicje podstawowych pojęć matematycznych

Matematyka na wesoło - ciekawostki i zagadki matematyczne

Słynni matematycy - biografie wielkich matematykówMatura:


CKE opublikowała klucze odpowiedzi do arkuszy maturalnych   Centralna Komisja Edukacyjna opublikowała klucze odpowiedzi do zadań  z matury 2010. Klucz punktowania odpowiedzi (KPO) to zbiór wskazówek dla egzaminatora. Każda wskazówka mówi mu, jak przekształcić daną odpowiedź ucznia w wynik liczbowy ...
Wykaz olimpiad przedmiotowych zwalniających z egzaminu maturalnego 2010  Wykaz olimpiad przedmiotowych zwalniających z egzaminu maturalnego w maju 2010 r., ogłoszony w komunikacie z 11 lutego 2009 r. i  skorygowany 14  września 2009 r., zawiera poniższa tabela. Uwaga: Laureaci lub finaliści Olimpiady Wiedzy o Prawach Cz...
Próbna matura z matematyki zbliża się wielkimi krokami!  Centralna Komisja Egzaminacyjna w porozumieniu z okręgowymi komisjami egzaminacyjnymi poinformowała na swojej stronie internetowej, że w dniu 3 listopada bieżącego roku zostanie przeprowadzony powszechny próbny egzamin maturalny z matematyki na poz...
Harmonogram egzaminów maturalnych 2010  Przedstawiamy dokładny harmonogram egzaminów maturalnych w roku szkolnym 2009/2010. Sprawdź, kiedy zdajesz matematykę, a kiedy inne przedmioty!  Część pisemna egzaminu maturalnegoMaj 2010Godzina 9:00Godzina 14:004wtorekjęzyk polski (poziom podstaw...
Wyniki egzaminu maturalnego 2009  Wstępne informacje o wynikach egzaminu maturalnego 2009Do egzaminu maturalnego w maju 2009 roku przystąpiło 426 171 zdających, którzy ubiegali się o uzyskanie świadectwa dojrzałości. Tegoroczni absolwenci stanowili 93% (396 719), a pozostali (29 4...

 

dla młodszej siostry lub brata czyli szkoła podstawowa

Zapytaj prawnika

Plan lekcji online - zobacz jak działa